top of page

Gdzie nocować kamperem - Campingi

Zaktualizowano: 29 sty

Przy planowaniu podróży kamperem warto zastanowić się nad tym, gdzie będziemy parkować nasz samochód na noc. Do wyboru mamy kilka alternatywnych opcji, z których każda ma oczywiście swoje słabe i mocne strony. W tym artykule weźmiemy na tapet kempingi i wyjaśnimy, jak wygląda nocowanie na nich kamperem.


Bezpieczeństwo i wygoda


Camping jest najczęściej wybieranym miejscem noclegowym, szczególnie podczas pierwszego wyjazdu kamperem. Zapewne przez to, że jest to najbezpieczniejsza, ale i najwygodniejsza forma noclegu. Obiekty te są przeważnie ogrodzone, monitorowane, a często również dozorowane przez 24h/dobę.

Podczas postoju otrzymujemy swoją parcelę, czyli wyznaczone miejsce, gdzie możemy postawić kampera, rozłożyć stolik z krzesłami czy rozpalić grilla (jeżeli jest to dozwolone). Na lepszych kempingach od sąsiadów oddzielają nas iglaki, a na parceli mamy dostęp do prądu oraz wody. Czasami zdarzają się również dziury kanalizacyjne do zrzutu wody szarej. Campingi mogą oferować różne wielkości parceli. Najwięcej zapłacimy za te w pierwszej linii brzegowej, z najlepszym widokiem.


Roller Team 284TL w Chorwacji
Nasz Roller Team 284TL podczas pobytu na chorwackim campingu


Campingi o niższym standardzie mogą nie mieć wyznaczonych parceli, co również ma swój urok. Możemy postawić wtedy samochód w taki sposób, jaki nam odpowiada, pamiętając o zachowaniu komfortowej odległości od sąsiadów i kamperowym savoir-vivre. Nie skorzystamy wtedy z prywatnego kranu, a do prądu będziemy musieli podłączać się korzystając z dłuższego kabla.Na wszystkim kempingach znajdują się stanowiska do przeprowadzenia serwisu kampera, które umożliwiają nam zrzut wody szarej, opróżnienie toalety oraz napełnienie wody czystej. Są one oznaczone odpowiednim znakiem (fot.). Możemy z nich korzystać za darmo, stacjonując na campingu lub za drobną opłatą, gdy jesteśmy przejazdem.

Campingi mają oczywiście również swoje, wspólne toalety i prysznice, z których często decydują się korzystać kamperowicze. Pozwala tu uniknąć częstego opróżniania toalety czy napełniania zbiornika wody.Campingowe atrakcje


baseny campingu Park Umag w Chorwacji
Baseny campingu Park Umag w Chorwacji

W zależności od wielkości i ilości gwiazdek campingu znajdziemy na nim różne udogodnienia, które umilą nam wolny czas oraz ułatwią pobyt. Na mniejszych obiektach znajdziemy mały sklepik lub piekarnię, natomiast na tych większych supermarket oraz kilka restauracji. Baseny na campingach w cieplejszej części Europy to już praktycznie standard. Często znajdziemy na nich wręcz całe aquaparki. Oprócz tego możecie szukać różnego rodzaju boisk, siłowni, specjalnych miejsc do grillowania, sal zabaw dla dzieci, wypożyczalni rowerów, sprzętu wodnego czy wybiegów dla psów. W sezonie czas naszym dzieciom umilą animatorzy, a my w tym czasie skorzystamy np. z grupowej jogi lub zajęć fitness. Lepsze campingi często posiadają prywatną plażę, a nawet plażę dla psów.


Camping Park Albatros w Toskanii
Camping Park Albatros w Toskanii

Wszystko ma swoje plusy i minusy


Campingi posiadają jednak też swoje wady. Trzeba za nie płacić i to często niestety nie mało. Cena uzależniona jest od standardu campingu oraz od sezonu. W miesiącach wakacyjnych ceny będą oczywiście najwyższe. Płacimy za parcelę/kampera oraz za ilość osób, jaka nim podróżuje. Zdarzają się również dopłaty za podpięcie do prądu.

Wiele campingów wymaga od nas pozostania na kilka nocy. Trzeba liczyć się również z tym, że w wysokim sezonie campingi mogą być przepełnione i bez wcześniejszej rezerwacji nie uda się nam na nich pozostać. Przed udaniem się więc na dany camping warto zadzwonić i sprawdzić, czy są wolne miejsce. W niektórych przypadkach może to niestety zepsuć największy urok podróżowania kamperem, czyli spontaniczność i poczucie wolności.


Jak szukać campingów?


Na pokładzie naszych kamperów znajdziecie polskie przewodniki Camprest z wieloma campingami w całej Europie. Do poszukiwań polecamy również aplikację "Campercontact". Możecie skorzystać też z internetowych wyszukiwarek takich jak Vacansoleil.pl lub camping.info.

Na eurocampings.eu znajdziecie natomiast campingi z całej Europy wchodzące w program ACSI. Podróżując po campingach poza wysokim sezonem warto zaopatrzyć się w kartę ACSI (koszt ok. 100zł na polskicaravaning.pl) Przy jej zakupie otrzymujemy przewodnik oraz duże zniżki na pobyt na campingach, które wchodzą w skład programu.


735 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page