top of page

Podróż kamperem z dziećmi – praktyczne porady

Zaktualizowano: 29 lis 2023Czy podróż kamperem z dziećmi to dobry pomysł? Jak się do niej przygotować? Przeczytaj artykuł, żeby poznać praktyczne porady na temat wakacji w kamperze z dziećmi. 


W artykule odpowiemy na następujące pytania:


Czy warto wybrać się na wakacje kamperem z dziećmi?


Podróżowanie kamperem to świetny pomysł na rodzinne wakacje, ponieważ daje nam całkowitą swobodę, co jest istotne przy podróżowaniu z dziećmi. Sami decydujemy o terminach i trasie, a co najważniejsze, możemy zmieniać je w każdej w chwili biorąc pod uwagę potrzeby naszych dzieci. 


Taka podróż we własnym tempie i według własnego planu daje nam duży komfort. Na przykład, jeśli jesteśmy w miejscu, które bardzo podoba się naszym dzieciom, możemy zatrzymać się tam chwilę dłużej, żeby mogły się nim nacieszyć. Jeśli w drodze poznamy inną rodzinę z dziećmi, możemy zmienić nasz plan, aby podróżować wspólnie, dzięki czemu dzieci będą miały towarzystwo. Możemy dostosować naszą podróż dosłownie w każdym momencie!


Podróżowanie kamperem jest bardzo atrakcyjne dla dzieci, ponieważ wiele się dzieje: zwiedzacie nowe miejsca, poznajecie nowych ludzi, spędzacie czas wśród przyrody. Dzięki temu ciekawość dzieci jest pobudzona i cały czas uczą się czegoś nowego. Oprócz poznawania świata, nabywają cenne umiejętności oraz otwierają się na świat. Warto włączać dzieci we wszystkie aktywności związane z podróżą kamperem, od planowania trasy do pomagania w codziennych obowiązkach w kamperze.


Dużą zaletą podróży kamperem jest też to, że dzieci mogą zabrać do kampera, co tylko im się podoba, swoje zabawki czy kocyki. Dzięki temu rzeczy, do których są przyzwyczajone towarzyszą im przez całą podróż i mogą poczuć się trochę jak w domu. Ba, możecie nawet wyruszyć w drogę ze swoim czworonogiem, ile to będzie radości ze wspólnej zabawy!


Kobieta z west terrierem w oknie kampera
Do naszych kamperów śmiało możecie zabierać swoje czworonogi :)

I bardzo ważne, podróż kamperem jest też niezwykłym sposobem, aby zbliżyć się do swoich dzieci. W końcu przez cały wyjazd żyjemy na jednej, niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo, emocje i wrażenia przy takiej przygodzie są spotęgowane zarówno u dzieci, jak i u samych rodziców. Jest to zatem świetna okazja, żeby udoskonalić pracę zespołową w naszej rodzinie, a zarazem dobrze się bawić.


Jaki wiek jest odpowiedni na podróż kamperem?


Odpowiedź jest prosta: nie ma nieodpowiedniego wieku na podróżowanie kamperem. To od nas zależy, czy wyjazd będzie dla dzieci atrakcyjny. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wystarczy dostosować podróż do potrzeb najmłodszych. Oczywiście podróżowanie z dwulatkiem nie będzie takie samo jak z 9-latkiem czy 14-letnim nastolatkiem, ale możemy dopasować wycieczkę do ich upodobań. Weźmy to pod uwagę już podczas planowania: jakie miejsca odwiedzimy, jakie aktywności będziemy wykonywać, jakie przystanki zrobimy na trasie. Ważne jest też, aby włączyć w to planowanie też najmłodszych.


Małe dziecko wyglądające z okna kampera.
Z doświadczenia zapewniamy, że w podróż kamperem można zabrać nawet kilkumiesięczne dziecko :)

Jak dobrze zaplanować podróż kamperem z dziećmi?


Przy planowaniu przede wszystkim musimy mieć na uwadze, ile dni będziemy podróżować. Nie powinniśmy planować zbyt długich tras, ponieważ więcej czasu spędzimy w samochodzie, niż faktycznie korzystając z uroków miejsc, które odwiedzamy. Jak już wspomnieliśmy, ważne jest nie tylko wzięcie pod uwagę potrzeb i upodobań dzieci, ale też, aby one same miały wpływ na to, gdzie się udamy.


Jedno jest pewne, dzieci uwielbiają kempingi. Oferują one wiele atrakcji, takich jak place zabaw, boiska, atrakcje wodne, czy nawet codzienne animacje. A co najważniejsze, na kempingach dzieci spotkają rówieśników, z którymi będą mogły się bawić. Z tego względu warto zaplanować jakiś postój na kempingu.


Mała dziewczynka bawiąca się na placu zabaw na kempingu
Na kempingach często znajdziemy sale i place zabaw dla dzieci.

Zaplanujmy też postoje tak, aby uniknąć przemierzania wielu kilometrów tego samego dnia, ponieważ ciężko będzie zapewnić dzieciom rozrywkę na tak długi czas. Kiedy chcemy nadrobić kilometry, korzystajmy z drzemek dzieci. Jaką będą miały niespodziankę, kiedy obudzą się w zupełnie innym miejscu! 


A jak zapewnić dzieciom rozrywkę podczas podróży? Warto zabrać ulubione gry i zabawki dzieci. Można też pomyśleć o kolorowankach, książeczkach, czy nawet filmach lub audiobookach. Wszystko, co pozwoli dzieciom, ale i rodzicom, na przyjemne spędzenie podróży. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie postojów na spacery lub zabawy na świeżym powietrzu, aby dzieci mogły rozprostować nogi i spożytkować trochę energii.


Kiedy podróżujemy z małymi dziećmi, powinniśmy starać się, o ile to możliwe, zachowywać ich zwyczajowy rytm dnia. Jeśli zanadto go zaburzymy, ciężko będzie nam przewidzieć zachowania dzieci. Na przykład, w nocy nie będą chciały spać, a rano ciężko nam będzie je wybudzić, żeby ruszyć w dalszą drogę. Podróżując kamperem mamy dużo swobody, jednak warto mądrze ją wykorzystać – jeśli to czas drzemki, zrobić postój i pozwolić dziecku na drzemkę w wygodnym łóżku zamiast w foteliku. Oczywiście, nie wszystko możemy przewidzieć, w końcu dzieci będą w nowym miejscu, w obcym łóżku i bardzo podekscytowane nową przygodą. Nie róbmy niczego na siłę i dostosujmy się do tego, jak czują się dzieci, bez presji, że musimy gdzieś dotrzeć, bo nie o to w tym wszystkim chodzi.


Wnętrze szoferki kampera. Przednia szyba w połowie osłonięta roletą.
Kampery mają rolety w oknach, więc nawet w dzień możemy stworzyć komfortowe miejsce do spania.

Jakiego kampera wybrać na wyjazd z dziećmi?


Przy wyborze kampera po pierwsze dostosowujemy go do liczby podróżujących. Uwaga, ważna jest liczba miejsc do jazdy, a nie do spania – mogą być one różne. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozkład łóżek. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, dobrą opcją będzie kamper z dużym łóżkiem w tylnej sypialni. Rozmiar łóżka pozwala wygodnie spać na nim razem z dziećmi.


Duże łóżko w tylnej sypialni kampera.
Łóżka tylne w naszych kamperach mają wymiary 215 x 206 cm.

Jeśli twoje dzieci są już trochę starsze, fajnym miejscem do spania będzie łóżko opuszczane lub to w alkowie nad szoferką. Każde takie łóżko na wysokości powinno mieć zabezpieczenie w postaci siateczki ochronnej, jednak warto upewnić się, że znajduje się ono w aucie, które wypożyczamy. Dzieci będą miały bezpieczne i wygodne miejsce do spania tylko dla siebie. Zwykle sypialnia główna w kamperze jest zamykana, więc przy tym ułożeniu nie tylko dzieci mają własne miejsce, ale również rodzice mogą mieć trochę prywatności.


Po lewej stronie opuszczane łóżko, po prawej stronie łóżko w alkowie w kamperze.
Opuszczane łóżko elektryczne i łóżko w alkowie.

W naszej flocie, znajdziecie zarówno półintegry z elektrycznym łóżkiem opuszczanym, jak i alkowy. Wszystkie łóżka na wysokości są wyposażone w ochronną siatkę. Natomiast, jeśli chcecie spać razem z dziećmi, modele Kronos 284TL i 287TL mają przestronne tylne łóżka. Więcej na temat naszych kamperów dowiecie się TUTAJ.


Co zabrać w podróż kamperem z dziećmi?


Kiedy wyjeżdżamy na wakacje z dziećmi, szczególnie małymi, chcemy przygotować się na każdą ewentualność. Chociaż w kamperze mamy pojemny bagażnik i wiele schowków, to musimy pamiętać, że nie możemy zabrać ze sobą całego domu. Po pierwsze, obciążamy nasz pojazd, a po drugie, przy tylu upchanych rzeczach ciężej jest nam znaleźć to, czego potrzebujemy w danym momencie. Z tego względu polecamy dobrze przemyśleć, co faktycznie będzie nam potrzebne w podróży.


Otwarta szafka w kamperze, w której są książki, ubrania, akcesoria.
W kamperze znajdziemy wiele szafek i schowków.

W tym miejscu warto wspomnieć, że najlepiej przed wyjazdem przepakować rzeczy do szafek kampera, tak żeby nie wozić ze sobą niepotrzebnie toreb i walizek. Od razu starajmy się zorganizować nasze szafki tak, żebyśmy mieli łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. W trakcie drogi to naprawdę ułatwi nam życie.


A co do nieprzewidzianych sytuacji, jak to w życiu, najczęściej zabraknie nam tej jednej rzeczy, której nie wzięliśmy – bez względu na to, czy zabraliśmy ze sobą cały dom. W kwestii ubrań, pamiętajmy, że jeśli zamierzamy zatrzymywać się na kempingach, na większości z nich będziemy mogli skorzystać z pralki. W podróży będziemy też mijali sklepy, w których dokupimy wszelkie potrzebne rzeczy. 


To, co faktycznie warto ze sobą zabrać to apteczka. Oczywiście za granicą są apteki, jednak chyba nie trzeba tłumaczyć, że sprawdzony lek jest na wagę złota. Wiemy, co działa dobrze na nasze dziecko, a co nie, więc warto zabrać podstawowe leki ze sobą.


Polecamy również, żeby zabrać ze sobą jakiś słoiczek z gotowym posiłkiem. Oczywiście wszędzie po drodze możemy zatrzymać się na obiad czy ugotować coś w kamperze, jednak czasem zdarza się, że staniemy w miejscu, w którym mamy daleko do sklepu czy restauracji. Warto wtedy mieć coś gotowego pod ręką, kiedy dzieci złapie głód.


Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w kamperze?


Bezpieczeństwo w kamperze to podstawa. Musimy pamiętać, że podróżowanie kamperem jest jak podróżowanie każdym innym autem. Nie ma mowy, żeby dzieci w czasie jazdy leżały na łóżku, a tym bardziej spacerowały po kamperze. Każdy pasażer powinien być na swoim miejscu zapięty pasami. 


W przypadku małych dzieci, musimy przełożyć fotelik do kampera. Jeśli wynajmujemy kampera, warto wcześniej sprawdzić, czy nasz model fotelika można zamontować w pojeździe i czy dane auto wyposażone jest w system Isofix. Na przykład, wszystkie nasze auta mają dwa siedzenia z systemem Isofix. 


Fotelik możemy zamontować na tylnej kanapie kampera. Jeśli montujemy fotelik na przednim fotelu, musimy pamiętać, aby nie przekręcać fotela tyłem do kierunku jazdy i aby dezaktywować poduszkę powietrzną. 


Na czas podróży powinniśmy zamknąć wszystkie blokady mebli. Jeśli nie zablokujemy szuflad, mogą się one wysunąć w trakcie jazdy, natomiast z górnych szafek mogą powypadać nasze rzeczy.


Otwarta szuflada z talerzami i sztućcami w kamperze.
Meble w kamperze mają specjalne przyciski, którymi je blokujemy.

Musimy również zabezpieczyć luźno leżące przedmioty, szczególnie te cięższe. Najbezpieczniej jest również złożyć stolik. Najlepiej przed wyruszeniem w drogę przyjrzeć się wnętrzu i zastanowić, czy na ostrych zakrętach lub w razie nagłego hamowania nic nie stanowi zagrożenia dla pasażerów.


Innym aspektem bezpieczeństwa, o który warto zadbać jest ubezpieczenie zdrowotne. Warto wyrobić dziecku (sobie zresztą również) kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której w razie potrzeby, będziemy mogli skorzystać z opieki medycznej w innym kraju europejskim. Kartę można wyrobić bezpłatnie i będzie ważna aż rok.


O czym musimy pamiętać podróżując kamperem z niemowlakiem?


Po pierwsze, musimy odpowiedzieć na pytanie, czy można podróżować kamperem z niemowlakiem? Odpowiedź brzmi tak. Musimy tylko pamiętać o kilku kwestiach, aby podróż była bezpieczna. 


Pierwszą z nich jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka podczas jazdy. Foteliki dla niemowląt montowane są tyłem do kierunku jazdy, ponieważ właśnie taki sposób montażu zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. W tym przypadku, jeśli zamontujemy fotelik na tylnej kanapie kampera dziecko nie będzie miało możliwości obserwacji otoczenia. Jeśli zdecydujemy się na montaż na przednim siedzeniu, musimy koniecznie pamiętać o dezaktywacji poduszki powietrznej i nie powinniśmy odwracać fotela tyłem do kierunku jazdy.


Kiedy podróżujemy z niemowlakiem, musimy pamiętać o robieniu przerw w podróży, maksymalnie co 2 godziny, a każda taka przerwa powinna trwać ok. 15 minut. W przerwie powinniśmy wyciągnąć dziecko z fotelika i ułożyć je na rękach lub na łóżku.


Jeśli podróżujemy kamperem z niemowlakiem, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą przenośnego kojca, który możemy ułożyć na łóżku w kamperze. Będziemy mieli wtedy pewność, że dziecko nie spadnie z łóżka. Dodatkowo, takie łóżeczko przyda nam się również na zewnątrz kampera, żeby dziecko mogło bezpiecznie spędzać czas na powietrzu.


Więcej pytań?


Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się dla was przydatne i przekonają was, że warto podróżować kamperem z dziećmi. Jeśli macie jeszcze jakieś nurtujące pytania, piszcie, dzwońcie lub odwiedźcie nas, a postaramy się na nie odpowiedzieć. Sami podróżujemy z dzieckiem, więc chętnie podzielimy się własnym doświadczeniem :)


192 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page