top of page

Camper park – nie tylko parking dla kamperów


Widok z góry camper parku z zaparkowanymi w rzędzie kamperami.

Wyruszasz w swoją pierwszą podróż kamperem? Sprawdź, co oferuje camper park – ekonomiczna opcja noclegu, a także praktyczne miejsce postoju przed udaniem się w dalszą podróż.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:


Co oferuje camper park?


Camper park to specjalny parking dla kamperów, zapewniający podstawowe udogodnienia. Oferuje komfortowe miejsca parkingowe, które są odpowiednich rozmiarów i mieszczą się na równym terenie, aby swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać naszym pojazdem.


To jednak nie zwykły parking – wyposażony jest w niezbędną infrastrukturę, dzięki czemu przeprowadzimy tam serwis naszego kampera. Musimy pamiętać, że każde auto posiada toaletę turystyczną oraz zbiornik na czystą i szarą wodę, które należy serwisować co kilka dni. W camper parkach znajdują się takie punkty serwisowe, które umożliwiają nam opróżnienie toalety i zbiornika wody szarej oraz uzupełnienie świeżej wody, a często zapewniają również dostęp do prądu. Czasem dostępne są też dodatkowe udogodnienia, jak sanitariaty, jednak z założenia jesteśmy samowystarczalni w naszym kamperze.


Widok placu z zaparkowanymi kamperami, w tle pagórek z roślinnością.

Czy w camper parku można kempingować?


Na początek ważne jest, żeby wyjaśnić różnice między parkowaniem, a kempingowaniem lub biwakowaniem, ponieważ są one określone zarówno w przepisach, jak i w regulaminach camper parków.


Przez parkowanie rozumiemy zostawienie kampera na parkingu lub zatrzymanie się w nim na noc. Jeśli jednak użyjemy podkładów poziomujących, rozłożymy markizę czy wystawimy jakikolwiek element wyposażenia przed kamperem, wtedy mówimy już o kempingowaniu.


Rozstawione meble kempingowe przed kamperem.
Jeśli wystawimy meble kempingowe przed kampera zostanie to już uznane za biwakowanie.

Z założenia w camper parku możemy bezpiecznie przenocować i serwisować nasz pojazd, ale nie kempingować. Musimy jednak pamiętać, że każde miejsce ma swoje własne zasady i warto je poznać zanim się tam zatrzymamy.


Na jak długo możemy zatrzymać się w camper parku i ile to kosztuje?


Czas postoju także różni się między poszczególnymi miejscami. W większości camper parków zostajemy na krótko, na jedną noc, maksymalnie do trzech dni. Możemy tam przyjechać o dowolnej godzinie, ponieważ płacimy za pełną dobę. Dlatego też wiele camper parków działa zautomatyzowanie, podobnie jak strzeżone parkingi. Jest to szczególnie popularne we Francji i w Niemczech.


Na trasie spotkamy się zarówno z płatnymi, jak i bezpłatnymi miejscówkami. W pierwszym przypadku ceny zależą od standardu miejsca oraz kraju, do którego się udamy. W drugim natomiast płacimy jedynie za pobór wody i podłączenie do prądu, a postój sam w sobie jest darmowy.


Czym różni się camper park od kempingu?


Przede wszystkim kemping przystosowany jest do dłuższych postojów – nieraz wręcz wymagane jest zatrzymanie się na kilka dni. Najczęściej na kempingach obowiązuje również „doba hotelowa”, więc w tej sytuacji mamy mniejszą wolność w planowaniu naszej podróży.


Skoro na kempingach spędzamy dużo czasu, stawiają one na wygodę i atrakcyjność. Zwykle umiejscowione są wśród natury, często w pobliżu morza czy jeziora i oferują dużo dodatkowych atrakcji takich jak boiska, sale zabaw, wypożyczalnie sprzętów wodnych, restauracje i sklepy.


Natomiast camper park traktujemy bardziej jako bazę wypadową do dalszych podróży, więc sam w sobie nie oferuje żadnych atrakcji. W zgodzie z tą myślą camper parki często usytuowane są w pobliżu miast i atrakcji turystycznych, do których możemy łatwo dotrzeć komunikacją miejską lub ścieżką rowerową. Wiele camper parków mieści się również w małych miasteczkach, aby napędzać lokalną turystykę. W tej sytuacji są to zwykle małe parkingi, na których znajdziemy 3-4 miejsca postojowe.


Widok z góry na camper park z wieloma kamperami, w tle miasto.
Camper parki często mają bardzo dobrą lokalizację.

Inną istotną różnicą jest też poziom bezpieczeństwa. Camper parki często są ogrodzone, zabezpieczone szlabanem, niekiedy posiadają monitoring. Natomiast na kempingach zwykle pracuje ochrona, która całodobowo dba o nasze bezpieczeństwo.


Finanse również tutaj grają rolę – na kempingu cena za postój kamperem jest zdecydowanie wyższa, dlatego camper park jest ciekawą alternatywą na bardziej ekonomiczną podróż.


Więcej na temat kempingów dowiesz się z naszego artykułu Gdzie nocować kamperem? Campingi


Jak wyglądają camper parki w poszczególnych krajach Europy?


Za granicą camper parki cieszą się dużą popularnością – w Niemczech czy we Francji jest ich nawet kilka tysięcy. Znacznie mniej znajdziemy ich w Czechach czy w Chorwacji. Na mapie Polski znajduje się kilkadziesiąt camper parków, jednak ich liczba z roku na rok rośnie, tak samo jak miłośników caravaningu. Z tego względu, powinniśmy rozważyć nocleg w camper parku nie tylko planując wyjazd za granicę, ale też podróżując po naszym kraju.


Francuskie aires


We Francji znajdziemy najwięcej camper parków, tak zwanych aires, a pod pełną nazwą aires de service. Dzielą się one na publiczne, które często są darmowe oraz prywatne, za które zwykle trzeba płacić. Często na aires de service znajdują się różne usługi, takie jak stacja benzynowa i sklep.


Aires spotkamy także jako aires de camping car, gdyż pewna ich część została podporządkowana firmie o tej nazwie. Jednak musimy pamiętać, że o ile aires de service z założenia oferują podstawowe udogodnienia, to w aires de camping car często możliwy jest jedynie nocleg.


Znak drogowy Aire de repos.

Na drodze spotkamy również aires de repos, najczęściej są one umiejscowione w pobliżu większych dróg. W tłumaczeniu są to "strefy odpoczynku", więc zostały one stworzone właśnie, aby kierowcy mogli przespać się w trakcie drogi. Dlatego też, można na nich nocować, oczywiście nie biwakować, i zwykle postój jest ograniczeny w czasie. Musimy też pamiętać, że na aires de repos niekoniecznie znajdziemy punkt serwisowy czy inne usługi jak w przypadku aires de service.


Polecamy rozważnie wybierać aires jako miejsce noclegowe, ponieważ te znajdujące się w pobliżu głównych dróg i autostrad są niebezpieczne ze względu na częste kradzieże. Nie są też one atrakcyjne ze względu na hałas i obecność samochodów ciężarowych na tym samym terenie.


Niemieckie stellplatze


Drugim krajem pod względem największej liczby camper parków są nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. Szacuje się, że znajduje się tam ponad 2000 camper parków. Znajdziemy tam zarówno płatne, jak i bezpłatne miejsca pod nazwami reisemobilstellplatz lub wohnmobilstellplatz, czyli dosłownie parking dla kamperów i parking dla pojazdów kempingowych. Z reguły powinniśmy móc skorzystać w takim miejscu z odpowiedniej infrastruktury i możemy mieć pewność, że nikt nas stamtąd nie wygoni. Po drodze możemy napotkać także znaki na stellplatz lub parkplatz – są to po prostu parkingi, w pierwszym przypadku prywatne, a w drugim publiczne. Jeśli nie ma zakazu, możemy zatrzymać się na takim parkingu kamperem, jednak raczej nie skorzystamy tam z odpowiedniej infrastruktury.


Włoskie sostas


We Włoszech natomiast możemy nocować na area di sosta, w skrócie area sosta, czy nawet samo sosta. Nie tak wiele z nich posiada infrastrukturę, jak aires we Francji, więc trzeba być nieco bardziej ostrożnym. Jeśli podczas podróży mijasz jakieś miejsca z podstawowymi udogodnieniami, polecamy zatrzymać się i z nich skorzystać, nawet kiedy niekoniecznie potrzebujesz to zrobić w tej chwili.


Hiszpańskie áreas de servicio

Zaparkowany kamper, a obok niego znak "Área de servicios para autocaravanas".

W Hiszpanii również znajdziemy sporo camper parków pod nazwą áreas de servicio. Ich zasady i wyposażenie zależy od tego czy są publiczne czy prywatne. Te pierwsze są zwykle darmowe, w lokalizacji atrakcji turystycznych, jednak często nieogrodzone. Nie można też na nich kempingować. Prywatne áreas de servicio zbliżają się bardziej do kempingów – mają więcej udogodnień, „dobę hotelową” oraz pozwalają na kempingowanie.


Gdzie szukać camper parków?


Do szukania miejscówek polecamy aplikację Park4Night, w której możemy szukać camper parków pod nazwą „motorhome area”. Dodatkowo, mamy tam opcję filtrowania bezpłatnych i płatnych miejsc. Po drodze warto też szukać camper parków w Google Maps, najlepiej wpisując nazwy odpowiadające danemu państwu, czyli reisemobilstellplatz, aire de service, itd.


Pamiętajmy też, aby przed udaniem się do camper parku, o ile to możliwe, sprawdzić informacje na jego temat. Jak wspomnieliśmy, każde miejsce posiada swój własny regulamin i różny standard. Ponadto, część camper parków jest sezonowa, więc w okresie jesiennym może być już zamknięta.293 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page